30 cze

Jaki saksofon dla osoby początkującej?

Najczęściej zadawanym pytaniem, które słyszymy jest – „Jaki saksofon wybrać dla osoby początkującej?!”.

Z uwagi na brak doświadczenia początkującemu saksofoniście może być trudno wybrać swój pierwszy instrument, ponieważ jest mu ciężko ocenić jakość saksofonu oraz jego walory brzmieniowe. W tym wpisie postaram się wskazać co brać pod uwagę wybierając pierwszy instrument oraz jakie modele saksofonu są godne polecenia.

Rodzaje saksofonów – który jest dla mnie odpowiedni?

Istnieją cztery standardowe rozmiary saksofonów, od najmniejszych do największych są to:

Sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy.  Są też mniejsze (Sopranino) i większe (basowe/kontrabasowe), ale to naprawdę specjalistyczne instrumenty dla bardziej zaawansowanego gracza.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grą na saksofonie lub jesteś w wieku do 13/14 lat to najlepszym wyborem będzie saksofon altowy.

Altowy znajduje się zgrabnie pośrodku – przede wszystkim jest lżejszy dla młodszych uczniów, jest łatwy w dmuchaniu i ma świetne, wszechstronne brzmienie. Co więcej, wszystkie umiejętności i techniki, które zdobędziesz ucząc się gry na saksofonie altowym, będzie można przenieść na inne typy. Zawsze możesz przejść później na inny typ np tenorowy lub sopranowy – ale nauka na altowym da ci największą szansę na szybkie i przyjemne postępy.

Tenorowy jest również powszechnie wybieranym saksofonem startowym, ale wymaga znacznie więcej dmuchania, jest cięższy i trudniejszy do trzymania więc najlepiej nadaje się dla dorosłych lub starszych uczniów. Wszystkie saksofony używają tego samego systemu klawiszy, więc „palcowanie” lub sposób w jaki grasz nuty, jest dla nich taki sam.

Prawdopodobnie odradzalibyśmy wybór innego rodzaju saksofonu na pierwszy instrument. Poza wspomnianymi wcześniej trudnościami z zadęciem i techniką, inne rodzaje saksofonów są zazwyczaj cięższe do opanowania. Biorąc to wszystko pod uwagę, jeśli nadal jesteś nastawiony na konkretny saksofon inny niż altowy to zacznij od niego. Na początku będzie to nieco trudniejsze, ale jeśli jesteś zdeterminowany i pracujesz nad dźwiękiem, który Cię pasjonuje, będziesz się bardziej cieszyć i osiągać lepsze wyniki podczas nauki.

Nasze propozycje

Jak już wiesz w świecie saksofonów wyróżniamy kilka ich typów, jednak na potrzebę tego wpisu o wyborze pierwszego instrumentu skupimy się na saksofonach altowych, ze względu na jego rozmiar i wagę. Kolejność wskazanych instrumentów nie ma znaczenia, ponieważ wszystkie gwarantują najwyższą jakość.

Yamaha YAS 275/280 – Yamaha to zawsze dobry wybór, czy byłby to nowy czy używany egzemplarz. Wysoka jakość wykonywania instrumentów, niezawodna mechanika, świetna intonacja, solidna konstrukcja – są to cechy szkolnego modelu Yamahy. Polecamy również starsze odpowiedniki modelu YAS 280, czyli Yamaha YAS 21/23/25.

Jupiter JAS 700 – Ciekawą alternatywą mogą być saksofony firmy Jupiter z serii 700. Charakteryzują się one bardzo dobrą intonacją oraz lekkością w zadęciu. Podobnie jak w przypadku Yamahy, ze względu na solidne wykonanie instrumentu, polecamy również starsze modele, jak Jupiter JAS 767, 769-767 czy po prostu 769.

Draco Gold – Przedstawiciel nowej marki saksofonów. Instrument składany i testowany w Polsce. Gwarantujemy wysoki standard produkcji: najwyższa jakość użytych materiałów oraz różne wykończenie do wyboru. 

Ważnym kryterium przy wyborze instrumentu jest wiek grającego. Dla dzieci waga i wielkość saksofonu altowego może okazać się jednak kluczowa przy wyborze, dlatego też w takich przypadkach dla najmłodszych w wieku 7-10 lat polecamy Trevor James Alpha (saksofon altowy z pomniejszoną mechaniką specjalnie dla najmłodszych).

W naszej ofercie są najpopularniejsze modele polecane przez nauczycieli dlatego wybór któregokolwiek saksofonu będzie dobrym wyborem.

Jakiego innego sprzętu potrzebuję?

Wybrałeś już model? Gratulacje! – czego jeszcze potrzebujesz, aby zacząć grać?  Dobrą wiadomością jest to, że nasze szkolne instrumenty mają prawie wszystko to, czego potrzebujesz żeby zacząć, prawie – ponieważ w zestawie nie ma jedynie stroika. Dźwięk na saksofonie wytwarza bardzo delikatny bambusowy stroik. Prawdopodobnie będziesz musiał często je wymieniać na początku, więc dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w przynajmniej kilka sztuk . Istnieje wiele różnych marek stroików, ale Vandoren oraz Rico to klasyka, rozmiar 1,5-2,0 jest świetny dla początkujących saksofonistów. Prawdopodobnie spodoba ci się również stojak na saksofon, dzięki któremu możesz odłożyć instrument w trakcie przerwy między ćwiczeniami, no i wygląda też zawodowo 🙂  Stojak na saksofon to opłacalna inwestycja dla nowych graczy. Wiele uszkodzeń instrumentów powstaje, gdy instrumenty są strącane z krzeseł, łóżek itp., gdy nie są używane. Dobry stojak pomoże uniknąć takich sytuacji.

Ostatnim pomocnym narzędziem jest pulpit na nuty. W warunkach domowych gdy już zaczniesz grać z nut to zwykle jest problem z miejscem gdzie je położyć tak aby było komfortowo, na biurku? krześle? Nie – na pulpicie! 🙂

Tym oto sposobem masz już wszystko, cały kompletny zestaw do gry, teraz tylko życzę dużo chęci i determinacji a postępy będą szybkie. 

preloader